Dopravní podnik posílí ekologickou dopravu, tramvaje i elektrobus
Pět nových jednostranných tramvají, tři dvoustranné a jeden elektrobus. To bude v dohledné době posila vozového parku Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). „V Olomouci se nám tak podaří opět o něco snížit škodlivé emise, které vznikají v souvislosti s provozováním hromadné dopravy,“ uvedl primátor Antonín Staněk.
O posílení a modernizaci vozového parku DPMO se uvažovalo už delší dobu. Původní záměr ale byl nyní aktualizován a upraven podle kritérií nově vypsané výzvy Integrovaného regionálního operačního programu. K podmínkám přidělení dotace patří jak ekologický provoz, tak i nízkopodlažní verze vozidel.
„Po seznámení s podmínkami výzvy byl vypracován odpovídající projektový záměr, který jsme potom konzultovali na jednáních s DPMO, odborem koncepce a rozvoje, odborem dopravy a poskytovatelem dotace,“ upřesnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Výsledkem těchto jednání bylo právě vypracování finální podoby projektového záměru nákupu vozidel. Nepůjde tedy o modernizaci starších tramvají, protože ty nelze z technických důvodů přebudovat na nízkopodlažní, ale o nákup vozů nových. Novinkou oproti původním úvahám je také záměr koupě elektrobusu.
Radní se zajímali také o technické parametry elektrobusu, možnosti dobíjení jeho baterií, zkušenosti z jiných měst a reálné využití na jednotlivých trasách ve městě. Technických možností dobíjení je několik, dojezd elektrobusu je dle výrobce 200 kilometrů, podle zkušeností z pražské městské dopravy až 300 kilometrů.
Pokud uspěje při žádosti o dotaci, nakoupí DPMO nová vozidla do konce roku 2018. Celková předpokládaná cena by měla být 196,5 milionu korun. Z dotace Integrovaného regionálního operačního programu má město šanci získat až 85 procent nákladů. Podmínkou je, že projekt přispěje ke snížení emisí ve městě a vozidla budou bezbariérová a nízkopodlažní.
| Poslední úprava: 16. března 2016 (st)