Od 1. července 2005 nabývá platnost Cenová mapa stavebních pozemků na území statutárního města Olomouce
Zastupitelstvo města Olomouce schválilo na svém zasedání 21. 6. 2005 obecně závaznou vyhlášku, kterou se vydává Cenová mapa stavebních pozemků na území statutárního města Olomouce pro rok 2005/2006. Přestože se jedná o již devátou cenovou mapu, stále ještě mnoho lidí neví, k čemu slouží a jak ji používat.
Co je to cenová mapa?
Cenová mapa stavebních pozemků je grafické znázornění stavebních pozemků na území obce v měřítku rovném nebo větším 1: 5000 s vyznačenými cenami. Slouží k ilustraci dosahované úrovně tržních cen stavebních pozemků v daném místě a čase. Cenová mapa je směrodatným dokumentem pro finanční úřad při platbě daně z převodu nemovitostí. Pokud je sjednaná kupní cena pozemku vyšší nebo stejná jako v cenové mapě, daň z převodu nemovitostí se platí z kupní smlouvy. V případě, že je kupní cena nižší, platí se daň z převodu nemovitostí z částky uvedené v cenové mapě.
Jak používat cenovou mapu?
Pozemek oceněný v cenové mapě se oceňuje násobkem výměry pozemku a ceny zde uvedené. Stavební pozemky, které v cenové mapě nejsou v žádné skupině parcel s vyznačenou cenou, se oceňují podle příslušného ustanovení §28 vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Stavební pozemky, jejichž část je ve skupině parcel neoceněných nebo s jinou cenou, se oceňují rovněž podle příslušného ustanovení §28 vyhlášky.
Pro kupce i prodávajícího představuje cenová mapa pouze orientační měřítko, které by mělo usnadňovat obchod a ne, jak je mylně chápáno, nutnost, za kolik musí být parcela prodána.
Originál cenové mapy ve formě mapových listů je veřejně a bezplatně přístupný na majetkoprávním odboru Magistrátu města Olomouce (budova Horní nám. č. 1, 3. patro – chodba) a v Informačním centru v podloubí radnice, kde si ji budou moci zájemci zakoupit na CD. Cenová mapa je také dostupná i na webových stránkách města www.olomouc.eu/cenova-mapa.
| Poslední úprava: 3. července 2005 (ne)