Američtí letečtí veteráni navštívili památník padlých kamarádů
Sedmdesát let dělilo od sebe drama, na jehož konci zahynulo nad Olomoucí pět amerických letců, a olomoucké setkání s veterány, kteří za války sloužili ve stejné letecké jednotce. Před sedmdesáti lety se nad střední Moravou odehrávala největší letecká bitva v prostoru Protektorátu Čechy a Morava. Bitva se odehrávala 17. prosince 1944 mezi 15. leteckou armádou US Army a stíhači německé Luftwaffe z eskadry JG 300 Wilde Sau.
Nad Olomoucí se při bitvě zřítily dva bombardéry Boeing-24 Liberator. Pět letců zemřelo při výbuchu letounu, dalších pět se sice zachránilo seskokem, následně však byli zajati německými vojáky. Pětice padlých byla pohřbena na neředínském letišti, kam jedno ze sestřelených letadel dopadlo, v září roku 1946 však byla jejich těla exhumována a převezena na americký vojenský hřbitov.
V sobotu 22. listopadu do Olomouce přijeli dva členové stejné americké letecké armády, Hjalmar Johannson a Orville Hommert, aby si u památníku na neředínském hřbitově připomněli své kamarády. S těmito více než devadesátiletými veterány dorazili na Moravu také blízcí rodinní příslušníci sestřelených Američanů. Po pietním aktu na hřbitově, kde se s nimi setkal také olomoucký primátor Antonín Staněk, byli primátorem pozváni na návštěvu radnice.
„Bylo to velmi působivé setkání. Příležitost hovořit s muži, kteří před sedmdesáti lety nasazovali své životy i kvůli osvobození naší vlasti, v člověku opravdu zanechá silný dojem. Snad jsme jim dostatečně vyjádřili naše díky,“ konstatoval po setkání primátor Antonín Staněk. Návštěvníci se podepsali do pamětní knihy města a poté byli provedeni radnicí. Americkým hostům, a to jak letcům samotným, tak příbuzným obětí bity, se v Olomouci velmi líbilo a historickou budovou radnice byli doslova nadšení. O vděčnosti Olomouce za oběť jejich blízkých je navíc mohl přesvědčit i památník, který na zakázku města a svazu letců vytvořil umělecký kovář Milan Polián, na neředínském hřbitově byl odhalen před třemi lety.
Krátce z historie bitvy 17. 12. 1944
Toho dne odstartovalo z letiště v Bari v jižní Itálii z 13 letišť 15. americké letecké armády 527 těžkých čtyřmotorových bombardérů B—17 Flying Fortess a B—24 Liberator v doprovodu 300 stíhaček P—38 Lighting a P—51 Mustang. Cílem této mohutné letecké formace bylo bombardování a zničení továren na výrobu syntetických paliv v Odertalu a Blechhammeru Nord a Süd v nynějším Polsku.
Plánovači nepočítali se silným odporem německého letectva, tento odhad se ale ukázal jako nesprávný. Při přeletu nad střední Moravou - v oblasti mezi Olomoucí a Přerovem - byl jeden z bombardovacích svazů napaden německými stíhači, kteří proti němu odstartovali z letišť z okolí Berlína. Jednalo se o asi 100 stíhacích letadel typu Messerschmitt Bf 109 G a Focke—Wolf FW 190 A elitní stíhací eskadry JG 300 „Wilde Sau“ určené k obraně „německé říše“. V následné gigantické bitvě, která se na nebi posléze rozhořela a rozšířila se i do prostoru Novojičínska bylo zničeno celkem na 53 německých stíhaček a 25 letadel amerických a znamenala ztrátu 222 letců obou bojujících stran. K prvnímu střetnutí došlo někde nad obcí Troubky, potom už sestřelené stroje padaly po celé trase od Slezska až po Jadran. Celkem ztratila 15. armáda 21 bombardérů a 6 stíhaček (zhruba 230 mrtvých), tedy asi 3% nasazených letadel. JG 300 ztratila celkem 51 letadel (asi 22 mrtvých), tedy zhruba 50 % letadel. Asi 15 amerických a 30 německých letadel spadlo na území ČSR.
Na tomto odkazu najdete podrobné informace a historii události sestřelení amerického letadla 17. prosince 1944: www.letecka-historie.cz/Neredin-Smith.html.
| Poslední úprava: 24. listopadu 2014 (po)