Morový sloup na Dolním náměstí se dočká restaurování
Mariánský sloup, který zdobí Dolní náměstí a Olomoučané jej znají spíše jako „Morový sloup“, se dočká restaurování. Tyto práce by měly mít charakter rozsáhlejší údržby, která má zajistit udržení současného stavu národní kulturní památky a také zabránit vzniku závažnějších poškození.
Současně bude mít restaurátorská práce konzervační charakter se zaměřením na konsolidaci kamene. Zásah bude obsahovat čištění povrchu kamene, konzervaci kamene organokřemičitými prostředky, revizi starších vysprávek a ošetření poškození kamene. Poslední restaurátorský zásah by na sloupu proveden před 20 lety.
Projekt na restaurování Mariánského sloupu připravil Mgr. Ladislav Werkmann, který je držitelem příslušné licence Ministerstva kultury ČR. Po skončení výběrového řízení nyní radní zadali realizaci těchto restaurátorských prací vítězi soutěže, veřejné obchodní společnosti Sochaři v.o.s. Tento uchazeč nabídl nejnižší realizačí cenu, a to 1 046 150 korun včetně DPH. Projekt předpokládal náklady ve výši 3,2 milionu korun s DPH.
Mariánský sloup je dominantou Dolního náměstí a byl postaven po morové epidemii v Olomouci (1713–1715) z iniciativy kameníka Václava Rendera. Základní schéma sloupu je variací na pražský a vídeňský morový sloup. Spodní část sloupu s oválným otvorem uprostřed zdobí sochy osmi světců a světic osazené ve dvou výškových úrovních. Jedná se o patrony proti moru – sv. Karla Boromejského, sv. Františka Xaverského, sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Rozálii, sv. Kateřinu Sienskou, sv. Barboru a patronku města Olomouce – sv. Pavlínu. Na vrcholku tordovaného sloupu je umístěna socha Panny Marie Immaculaty.
| Poslední úprava: 22. března 2013 (pá)