Kudy se bude chodit, a proč zrovna kolem našeho domu?
Přeplněný velký sál magistrátu v Hynaisově ulici byl tento týden v úterý svědkem tříhodinové diskuze o návrhu územního plánu města Olomouce. Lidé měli možnost naposledy se setkat veřejně s tvůrci územního plánu i s představiteli města a odboru koncepce a rozvoje, vyslechnout si základní informace a pak především klást dotazy.
Těch bylo skutečně hodně; mezi několika desítkami dotazů se přitom nejčastěji opakovaly upřesňující otázky, proč je přes tu či onu parcela nebo obytnou čtvrť vedena nějaká nová cesta.
Početní byli zástupci obyvatel Novosadského dvora, kterým se nelíbilo navržené propojení Rooseveltovy ulice s nábřežím řeky Moravy. Vyjadřovaly obavy, že by cesta zhoršila dopravní ruch a snížila tak kvalitu jejich bydlení. „Nová cesta, která je v návrhu vyznačena, nemusí přece být zrovna nějaká autostráda, jak se občané někdy obávají. Jsou to například cesty pro pěší nebo pro cyklisty,“ vysvětloval příčiny některých nedorozumění spoluautor územního plánu architekt Jakub Kynčl. Ten navrhuje i propojení obou břehů řeky lávkou pro chodce. „Zdejší nábřeží Moravy je ideálním prostorem pro rekreaci, který už dnes lidé částečně využívají. Přechod přes Moravu by se sem logicky hodil, nejbližší mosty jsou až na Velkomoravské ulici a u kojeneckého ústavu, navíc je na druhé straně řeky, v areálu někdejšího VOP, velká rozvojová plocha, kde jednou vyrostou obytné domy,“ doplnil architekt Kynčl. Další námitky mířily na navrhované propojení cest v oblasti Wellnerovy a Kašparova, či třeba proti zařazení areálu garáží na Okružní ulici do ploch smíšených obytných. „Od dob, kdy vznikaly garáže, se město rozrostlo a obytné plochy teď dosahují až ke garážím. Zařazení do těchto ploch ale v žádném případě neznamená, že by se garáže měly bourat. Znamená to jedině teoretickou možnost, že nějaký investor garáže od jejich majitelů vykoupí a pak tam postaví domy,“ vysvětlil Jakub Kynčl.
Úterní veřejné projednání navázalo na sérii kroků, které měly veřejnosti v maximální míře přiblížit informace o návrhu územního plánu. Už 17. ledna se uskutečnila tisková konference a současně začala výstava v předsálí zasedací místnosti v Hynaisově ulici, kde bývá lidem k dispozici i odborník z odboru koncepce a rozvoje, o pár dní později byla spuštěna speciální webová aplikace, která umožňuje prohlížení výkresů návrhu z pohodlí domova, na začátku února pak proběhla velmi obšírná veřejná prezentace návrhu a o dva týdny později ještě setkání autorů územního plánu se zástupci předních olomouckých podniků. Ve čtvrtek 7. března pořádalo občanské sdružení Za krásnou Olomouc spolu s městem Olomouc diskuzní panel, kde o obecných tématech urbanismu i konkrétních prvcích nového územního plánu diskutovali architekt Stašek Žerava, urbanistka Irena Fialová, filozof Martin Škabraha, primátor Martin Novotný, vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil a jeden z autorů návrhu územního plánu architekt Jakub Kynčl. Rozsah informační kampaně v Olomouci dalece přesahuje povinnosti, dané městu zákonem.
Do 12. března může k návrhu územního plánu uplatnit každý své připomínky, vlastnící pozemků a staveb dotčených návrhem řešení, oprávněný investor a zástupce veřejnosti námitky.
| Poslední úprava: 8. března 2013 (pá)