Kameny, o které byste měli zakopnout
Kameny, o které se má zakopnout. To jsou tzv. Stolpersteine, Kameny zmizelých, které připomínají osudy olomouckých obětí holocaustu. Celkem 42 jich na konci října v olomouckých ulicích položili představitelé Židovské obce Olomouc a rodiny obětí.
Na druhou vlnu kladení kamenů byly pozvány rodiny zavražděných olomouckých občanů, které položení kamenů iniciovaly. Při setkání se prostřednictvím fotografií a rodinných dokumentů připomněly osudy Židů odsunutých do koncentračních táborů. Kameny se pokládaly do země před domy, v nichž tito občané před svou smrtí žili. „První kámen byl položen před domem na Masarykově třídě 28 a je věnovaný Yelle Kubálkové- Glücklichové, jejíž tři dopisy synovi Petru Kubálkovi z transportu z Olomouce do Terezína a z Terezína do Malého Trostince se zachovaly,“ uvedl předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.
V loňském roce bylo položeno 31 kamenů, cekem tedy bude v Olomouci již 73 kamenů. „Stolpersteine – obrazně kameny, o které se zakopává, či lépe, má se zakopnout – patentoval německý výtvarník Gunter Demnig již v roce 1993 a o několik let později vsadil první kameny do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Jde o betonové kostky o rozměrech deset krát deset centimetrů, které se vkládají do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech,“ upřesnil Papoušek. Letošní kladení Stolpersteine finančně podpořilo město Olomouc a Olomoucký kraj.
| Poslední úprava: 16. listopadu 2012 (pá)