Nechceme vydávat jen varovné informace o překročení limitních hodnot škodlivin v ovzduší při smogových situacích či nepříznivém inverzním počasí. Našim cílem je, aby občané měli k dispozici informace o kvalitě ovzduší ve městě Olomouci. Informace o stavu ovzduší v oblasti, ve které bydlí, aby věděli, jaké zdroje se v dané lokalitě na znečištěném ovzduší podílí a jakou měrou.
Právě z tohoto důvodu odbor životního prostředí magistrátu města Olomouce představil koncem loňského roku na webových stránkách města aktualizovanou a modernizovanou interaktivní mapu kvality ovzduší. Novou podobou výstupů se město snaží občanům poskytnout ucelenou představu o míře znečištění ovzduší města Olomouce a jeho blízkého okolí.
Občané se tak snadno pomocí této interaktivní mapy dostanou na jednom místě k zobrazení modelovaných hodnot znečištění na území města v historické řadě (od roku 2003) a rovněž k on-line výstupům z měření kvality ovzduší na stanicích automatického imisního monitoringu ( Olomouc – Hejčín, Olomouc – Šmeralova, Olomouc – Velkomoravská).
Tato mapa kvality ovzduší města Olomouce vznikla ve spolupráci s VŠB – TU Ostrava v rámci Systému řízení kvality ovzduší města Olomouce. Interpretuje rozložení škodlivin coby výsledek podrobného modelování. Součástí je také přímý odkaz na Integrovaný registr znečištění, který odhalí veřejnosti základní informace o škodlivinách v ovzduší, prozradí jim možné zdroje úniku, seznámí je s dopady zhoršené kvality ovzduší na životní prostředí i na zdraví lidí.
Jako podpůrný prostředek při řízení kvality ovzduší ve městě slouží modelování. To nám napomáhá identifikovat původce znečištění, navrhovat cílená opatření ke zlepšení stavu ovzduší a simulovat jejich vliv na imisní situaci ve městě. Zpracování dat pro modelování daného roku zahrnuje aktualizace databáze průmyslových zdrojů znečišťování ovzduší, lokálních topenišť a dopravy.
Lokální topeniště jsou energetické zdroje určené pro lokální vytápění prostor k individuálnímu bydlení (rodinné domy a byty). Tvoří významnou skupinu zdrojů znečišťování ovzduší s ohledem na jejich velké množství, umístění přímo v obytné zástavbě, relativně nízké komíny, tepelné výkony, použitá paliva a nižší kvalitu spalovacích zařízení.
Provozovatelům lokálních topenišť zákon neukládá oznamovací povinnost, data se tedy pro účely modelování získávají z údajů ze sčítání lidu, bytů a domů (SLBD), které poskytuje ČSÚ. Poslední sčítání proběhlo pro rok 2011, proto byla data pro účely Systému řízení kvality ovzduší města Olomouce aktualizována pomocí dotazníkových šetření v roce 2009 a 2018. Úkolem šetření bylo upřesnění informací o způsobu vytápění a zateplení objektů rodinných a bytových domů ve vybraných oblastech. K pozitivním výstupům bezesporu patří následující zjištění: zateplení obvodového zdiva u rodinných domů zaznamenalo oproti roku 2009 nárůst o 20% a pokud jde o zateplení střechy a výměny oken, byl ve vybraných lokalitách zaznamenán nárůst o 30% oproti roku 2009. Struktura paliv používaných k přímému vytápění zkoumaných domácností je poměrně stabilní a nevykazuje zvláštní odchylky od SLBD.
Spalování nekvalitních, případně zakázaných druhů paliv v technicky nevyhovujících spalovacích zdrojích se negativně odráží na kvalitě ovzduší v celé ČR. Problematické jsou v této souvislosti především nadlimitní úrovně znečištění prachovými částicemi, polycyklickými aromatickými uhlovodíky i těžkými kovy.
Z výše uvedených důvodů upozorňujeme na skutečnost, že ministerstvo životního prostředí v lednu tohoto roku vyhlásilo pro kraje dotační Výzvu č.3. Úspěšným zapojením Olomouckého kraje do tzv. Kotlíkových dotací, vzniká obyvatelům příležitost získat finanční pomoc při výměně zastaralých kotlů na pevná paliva za nové, ekologicky šetrné, způsoby vytápění. Ve výzvě jsou konkrétně uvedeny podmínky pro třetí vlnu kotlíkových dotací a jsou rovněž známy změny, ke kterým došlo oproti předchozím výzvám.
Závěrem je třeba uvést, že zvlášť velká pozornost patří v současné době strategickým dokumentům města, jež si mimo jiné kladou za cíl zlepšit kvalitu ovzduší v našem městě a přispět tím ke zlepšení životního prostředí jako celku. Jsme si plně vědomi toho, že nesmíme v podmínkách našeho města podceňovat zejména význam městské zeleně či čištění komunikací. Ovzduší je nedílnou a velmi důležitou složkou životního prostředí a zaslouží si nejen pozornost nás všech, ale hlavně šetrný a zodpovědný přístup k jeho ochraně.
Vypracovala: Ing. Jitka Pudelová
Olomouc, únor 2019
Zobrazit mapu v novém okně prohlížeče.
V případě, že se mapová aplikace nezobrazila, doporučujeme aktualizovat Váš webový prohlížeč. Mapa funguje ve všech aktuálních verzích prohlížečů.