Zaměstnance krajského úřadu, magistrátu a univerzity spojila dobrovolnická pomoc
Přiložit ruku k dílu na povodněmi poničeném Jesenicku, v domovech seniorů, olomoucké městské knihovně nebo v areálu Flory či zdravotnické záchranné služby se v úterý 8. října rozhodlo přes dvě stě zaměstnanců a zaměstnankyň Univerzity Palackého v Olomouci (UP), Magistrátu města Olomouce a Krajského úřadu Olomouckého kraje v rámci Zaměstnaneckého dobrovolnického dne. Všechny tři instituce se ve stejném termínu spojily vůbec poprvé a v trendu chtějí pokračovat.
Původně plánovaná bohatá nabídka dobrovolnických příležitostí napříč celým krajem se letos v souvislosti s nedávnými povodněmi na poslední chvíli změnila. „Zaměstnanecký dobrovolnický den byl tentokrát jiný, než jsme původně plánovali. Vše změnily povodně a situace na Jesenicku a my jsme tomu přizpůsobili náš program. Már radost, že jsme společně vyjeli a pomáhat právě tam se sto dvaceti dobrovolníky z univerzity, magistrátu i krajského úřadu,“ uvedla Vladimíra Sedláčková, manažerka Dobrovolnického centra Univerzity Palackého (UP), které zaměstnanecký dobrovolnický den zaštiťuje.
Na Jesenicku pomáhala například skupina 32 lidí z olomouckého magistrátu, konkrétně v cyklokempu Černý Potok u Vidnavy, kterým se prohnala povodeň, ale také přímo ve Vidnavě v poničených domech. „Pomáhali jsme ve dvou bytových domech, kde bydleli převážně starší lidé. Je tady pořád moc práce a lidé mají strach, že brzy přijde zima. Byli jsme rádi, že můžeme pomoct, a taky bylo zajímavé sledovat, jak se lidem alespoň na chvíli vrací radost a jsou šťastní z toho, jaký kus práce jsme pro ně za ten den stihli udělat. Pořád jsou toho plní, popisují do detailu, jak se voda blížila a co kvůli tomu zažili,“ svěřil se s dojmy z první linie ve Vidnavě vedoucí odboru strategie a řízení Zdeněk Bogoč. Podle tajemníka magistrátu Marka Černého bude zapotřebí pomáhat lidem postiženým povodní ještě hodně dlouho. „Někteří zaměstnanci magistrátu tam pomáhali už dříve na vlastní pěst a teď se k nim přidali i další desítky díky společnému dobrovolnickému dni. Za to jim patří velký dík, moc si jejich aktivity cením,“ uvedl Marek Černý.
Z Univerzity Palackého vyrazilo na Jesenicko ve dvou autobusech 59 dobrovolníků a dobrovolnic. „Byl to pro mě příjemný zážitek, a to hned z několika důvodů: mohl jsem pomoci lidem v těžké situaci, protáhnout si tělo a spřátelit se s kolegy z různých oddělení univerzity, s kterými jsem se dříve neznal, nebo si s nimi jen telefonoval a psal e-maily. Práce v takto zdevastované oblasti vám také pomůže urovnat si životní hodnoty a priority,“ svěřil se redaktor univerzitních webových stránek Daniel Agnew.
Zapojení zaměstnanců a zaměstnankyň ocenil také Lubomír Baláš, ředitel Krajského úřadu Olomouckého kraje. „Těší mě, že se zaměstnanci úřadu aktivně zapojili do dobrovolnického dne. Kromě témat udržitelnosti a zlepšení klimatu v krajské metropoli navíc pracovali v zařízení sociálních služeb v Olomouci a v Prostějově. V letošním roce se naše pomoc soustředila také na likvidaci následků povodní na severu kraje. Pravidelná výpomoc z úřadu tam sice míří každý den, tentokrát však byla velmi intenzivní,“ řekl Lubomír Baláš.
Další desítky dobrovolníků a dobrovolnic zůstaly v rámci zaměstnaneckého dobrovolnického dne v Olomouci a okolí. Pomáhali například v městské knihovně, domovech seniorů, na Floře nebo v areálu zdravotnické záchranné služby. „Upřímně doufám, že příští rok se náš dobrovolnický den odehraje za příznivějších okolností a umožní nám nabídnout řadu nových dobrovolnických příležitostí, které jsme měli připravené na letošek,“ uzavřela za Dobrovolnické centrum UP Vladimíra Sedláčková.
| Poslední úprava: 11. října 2024 (pá)