Historický úspěch v rádiovém spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí ocenil primátor
Rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí je ve světě poměrně běžnou záležitostí. V České republice se však podařilo historicky poprvé, a to studentům tří olomouckých gymnázií. Za jejich práci na přípravě spojení i samotný úspěch dnes všem aktérům poděkoval primátor města Olomouce Antonín Staněk společně se svým náměstkem Pavlem Urbáškem.
Začátkem března, když stanice ISS přelétala nad Olomoucí, se studentům Slovanského gymnázia, Gymnázia Čajkovského a Gymnázia Olomouc-Hejčín podařilo navázat rádiový kontakt s její posádkou. Několik minut pak mohli mluvit s britským astronautem Timothym Peakem, který jim zodpověděl 18 otázek.
Ve spolupráci s Hanáckým radioklubem OK2KYJ se studenti na rádiové spojení připravovali několik let. Když jim NASA přidělila termín, nezbývalo než doufat, že spojení nepřeruší nepříznivé počasí nebo sebemenší chyba. „Jsem opravdu šťastný, že se nám experiment vydařil. Bylo to vlastně završení celého vzdělávacího procesu, a současně obrovská motivace pro studenty. Velký dík samozřejmě patří nejen našim studentům, ale také vedení města Olomouce, které náš projekt podpořilo,“ uvedl předseda OK2KYJ Rudolf Bláha.
Primátor města Olomouce a jeho náměstek Pavel Urbášek, který má ve svých kompetencích také školství, dnes v obřadní síni olomoucké radnice předali studentům i dalším členům projektu pamětní listy. „Hned v úvodu se musím přiznat, že mým oborem je spíše humanitní oblast, takže cokoli, co souvisí s technikou, je pro mě španělská vesnice. Proto se hluboce skláním před tím, co se vám podařilo. Tentokrát více než kdykoli jindy totiž platí to, že skutečně patřím k lidem, kteří s němým úžasem a údivem sledují, co dokázali jiní. A moc mě těší, že je pořád dost mladých lidí, kteří tomuto oboru hoví,“ poděkoval účastníkům projektu primátor.
Uznání studentům vyslovil i náměstek primátora Pavel Urbášek. „Já jsem měl díky panu Bláhovi to štěstí, že, byť z povzdálí, jsem byl u celého toho procesu a následně i u samotného spojení, kterým celý projekt vyvrcholil. A musím přiznat, že jsem obdivoval nejen precizní organizaci, bez které by se celá akce nemohla obejít, ale i nadšení, které ze všech zúčastněných doslova tryskalo. A radost z úspěchu pak s vámi opravdu nešlo nesdílet. Ještě jednou tedy velký dík vám, kteří jste se pro tuto věc nadchli a dotáhli ji do konce.“
Všichni aktéři rádiového experimentu se poté vydali na krátkou prohlídku radnice, kterou zakončili v pracovně primátora, kde s podepsali do pamětní knihy města Olomouce.
| Poslední úprava: 26. dubna 2016 (út)