Dětské podnikatelské kroužky: „Trochu si hrajeme, ale taky skutečně podnikáme“
„Vytvořili jsme vlastní firmu, každý v ní máme různé postavení a zaměření – na obchod, výrobu, propagaci. Třeba já jsem tisková mluvčí,“ říká Eliška Gregorová ze sedmé třídy Fakultní základní školy Hálkova.
PODNIKATELSKÉ KROUŽKY
Pedagogická fakulta UP nyní vede v rámci výchovy k podnikání dva projekty z Evropského sociálního fondu.
- Rozvoj podnikatelských dovedností žáků (CZ.1.07/1.1.26/03.0011), do něhož se zapojily ZŠ M. Horákové v Olomouci,
ZŠ Jungmannova v Litovli, ZŠ Hlubočky a Slovanské gymnázium Olomouc.
Tento projekt končí v prosinci 2014 a v těchto dnech se konají výsledné prezentace výrobků v rámci předvánočních akcí škol. - Rozvoj podnikatelských znalostí, schopností a dovedností žáků (CZ.1.07/1.1.00/54.0013), kterého se účastní ZŠ Hálkova
v Olomouci, ZŠ Stupkova v Olomouci, ZŠ Velká Bystřice, ZŠ Velký Týnec, ZŠ Pětka v Šumperku, Gymnázium Kojetín, ZŠ Želatovská
v Přerově a SŠ gastronomie a služeb v Přerově. Ze Zlínského kraje se jej účastní Střední odborná škola Luhačovice.
Tento projekt končí v červnu 2015, nicméně už nyní děti prezentují své první výrobky na školních předvánočních akcích.
Právě tato škola se – společně s dalšími dvanácti v regionu – zapojila do pilotního projektu podnikatelských kroužků, s nimiž přišla Pedagogická fakulta UP ve spolupráci se sdružením OK4Inovace. Díky nim mohou děti zjistit, co podnikání obnáší a jestli pro něj mají předpoklady. „Trochu si hrajeme na dospělé, ale také skutečně podnikáme,“ vypráví dvanáctiletá Eliška Gregorová s tím, že nyní vyrábějí vánoční ozdoby. „Je to zakázka od naší paní ředitelky. Pracujeme totiž v prostorách školy a nájem splatíme právě těmito ozdobami, které budou krášlit zdejší vánoční stromek,“ vysvětluje.
Smysl kroužků je zřejmý: „Absolventi základních či středních škol nemají o podnikání téměř žádné povědomí. Proto je potřebné s výchovou v této oblasti začínat již v období povinné docházky tak, aby si žáci dokázali sami uvědomit své schopnosti, které by jednou mohli využít pro vlastní obživu. Nebudou pak marnit čas návštěvami úřadu práce,“ říká proděkanka Pedagogické fakulty UP Hana Marešová, která je koordinátorkou projektu.
Podnikatelské kroužky nejsou jen jiným typem výtvarných či rukodělných aktivit ve škole. „Ten rozdíl je výrazný už jen proto, že v podstatě není až tak důležité, co děti vyrábějí. Mají podnikat, takže jsme zpočátku trávili hodiny spíš tím, že jsme se bavili o tom, co je obchodní strategie, marketing a podobně. Nyní už vědí, že si musejí pohlídat cenu materiálu i dalších nákladů, také znát hodnotu své práce a podle toho nastavit cenu výrobku,“ říká učitelka Jarmila Šiřická, která vede podnikatelský kroužek na ZŠ Hálkova. „Žáci také zjišťují, že spolu musejí komunikovat – ať už osobně, nebo elektronicky. Členové kroužku jsou ze tří různých tříd. Pokud »sekretářka« nevyvěsí zápis z porady, může se stát i to, že ostatní prošvihnou termín dodání splněného úkolu,“ dodává Jarmila Šiřická.
Dětem pomáhají i úspěšní podnikatelé, s nimiž mohou debatovat. „Tuto aktivitu město jednoznačně podporuje a jsme rádi, že prostřednictvím škol spolupracujeme s Univerzitou Palackého. Je to investice do vzdělání a ta se vždycky vyplatí,“ podotýká náměstek primátora Ladislav Šnevajs , který dlouhodobě směřování dotací do vzdělání úspěšně prosazuje.
| Poslední úprava: 15. prosince 2014 (po)