Jeden z Kamenů zmizelých se objevil i na Horním náměstí
Zavražděné olomoucké spoluobčany připomínají Stolpersteine neboli dle českého přepisu Kameny zmizelých. V pátek 19. července přibylo v olomouckých chodnících dalších devětadvacet takovýchto malých připomínek konkrétních lidských osudů, jejichž tragický konec měl na svědomí nacistický režim.
Do Olomouce tentokrát přijel i autor celého projektu, německý výtvarník Gunter Demnig, aktu se zúčastnili také zásupci některých rodin olomouckých obětí holocaustu. Při setkání v sídle Židovské obce Olomouc byly ještě před vkládáním kamenů do chodníků prezentovány konkrétní osudy zavražděných olomouckých občanů, fotografie a další vzácné rodinné dokumenty.
Do olomouckých chodníků bylo dnes vloženo devětadvacet kamenů, celkově jich je už 102. Poprvé byl jeden z pamětních kamenů vložen také do chodníku na na Horním náměstí. V domě s číslem 7 totiž míval věhlasný fotografický ateliér Adolf Waldek-Wasservogel, který převzal rodinnou živnost po svém otci, nejvýznamnějším olomouckém fotografovi 19. století Sigmundu Wasservogelovi. Adolf Waldek-Wasservogel byl po 15. březnu 1939 pro svůj židovský původ donucen vzdát se vedení fotografické živnosti a 20. ledna 1941 spáchal sebevraždu. Stal se tak jednou z prvních olomouckých obětí nacistické perzekuce.
Stolpersteine (v přímém překladu kameny, o které se zakopává, či o něž se má zakopnout) patentoval výtvarník Gunter Demnig již v roce 1993 a o několik let později vsadil první kameny do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Kostky se vkládají do chodníků před domy, kde oběti holokaustu před oněmi tragickými událostmi žily.
| Poslední úprava: 19. července 2013 (pá)